Contact Webmaster

Suggestions and corrections are always welcome by contacting the District 50 Webmaster.

Contests

Spring 2017 Area Contest Results

Winners of each of the area contests are below.  

   Tall Tales   International 
   First Place  Second Place  First Place Second Place 
Area 11 Vivien Hibbert  Brenda Riley  John Fooks  Vivien Hibbert 
Area 12  Joe Robertson  Sheryl Lewing  LaShonda Phelps  Ronnie Dowell 
Area 13  Randy Patterson  Greg Muckelroy  Charles Holmes  Michael Goforth 
Area 14  Minette Bryant  Dan Allee  Minette Bryant   
Area 15         
Area 21  Cole Schmeits   Julie Barker   Ferris Keller   Molly Lysell  
Area 22  Gopi Kokkomda     Iveth Valera  Biju Arayakkeel  
Area 23   Joe Nave Jim Tso  Marlene Byndon  Simon Cornelius 
Area 24         
Area 25         
Area 26 Kristen Michelle Phillips  Vishal Kaushal  Rajasekharbabu Makanaboina  Clint DeNure 
Area 31  Kevin Allen Wentz  Elizabeth Grunnah  David Alpuche  Kevin Allen Wentz 
Area 32  Will Tobias  Ron Kerr  Jenny Le  Joyce Ancell 
Area 33  Martin Osae  Sammie Earl  Nimi Iyalla-Ipaye   Debu Upadhyay  
Area 34  Ulfath Mir  Bright Komeng  Angela Hagen  Ulfath Mir 
Area 35  Simbarashe Musarurwa   Steve Malecek  Simbarashe Musarurwa   Eric Tangumonke  
Area 36  Katelyn Jewell     Alexandra Nilolic    
Area 41         
Area 42  Lynn Hamilton  Lita Donaldson  Sonal Mehta Lynn Hamilton 
Area 43         
Area 44         
Area 45  Wei Xia   Michael Tinker  Carl Walker  Ayo Fernandes
Area 46         
Area 51         
Area 52         
Area 53  Ruben Alayon-Gonzalez  Ashok Chenumalla  Janet Adams   
Area 54  Lew Blackburn, Jr. Paula Stewart  Debbie Hutchison  Barbara Murray 
Area 55  Jacquelyn King-Scott   Donald G. Mondragon  Cynthia Smith 
Area 56         
Area 61  Ruben Olivarez    Riley Lewis  Julie Davis Viviana Stanford  
Area 62 Hank Chavers    Ruth Riggan  Peter Phillip 
Area 63  M J Presley   Patti Carey  
Area 64  Tahseen Mohammad  Wayne Sandy  Tasheen Mohammad  Dwight Owsen 
Area 65  James Davis  Julia Stallings  Zul Khoja  Julia Stallings
Area 66  Mickey Bennett    Dave Hill  Dallas Eschelman
Area 71  Steve Hurst  Mary Mukhtarian  Darren McDonald  Steve Hurst 
Area 72  Bruce Calvert  Vikram Chakravarthula  David Marks  Vikram Chakravarthula 
Area 73  Adolfo Echeverria  Matt Davis  Jim Chandler  Terri Sitrin 
Area 74  Sushant Jain  Maggie Fischer  Udit Joshi  Geri Forsythe 
Area 75  Thien Dinh Peter Burns  Loise Kimani   Peter Burns 
Area 76 Bear Graham  Gaurav Phadke  Holly Monroe  Manasi Kasbekar 
If you would like your name removed or added to the list, email Manhal  Shukayr at pqd@d50toastmasters.org   Each contestant indicated on the release form if their name could be listed on the D50 web site. I may not have all of the release forms.